• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Buharkent-ziraat-odas%C4%B1-275153702604520/?fref=ts
BUHARKENT ZİRAAT ODASI

YENİPAZAR’DA TOHUM ŞENLİĞİ

 

Yenipazar Belediyesi’nin düzenlediği “Tohum Takas Şenliği” ne katılan Vali Kerem Al,  Şenlik öncesi Yenipazar Kaymakamlığı’nı ziyaret ederek Kaymakam Ünal Kılıçarslan’dan ilçenin sorunları hakkında bilgi aldı. Beraberindeki heyetle Kaymakamlıktan şenlik alanına yürüyerek giden Vali Kerem Al, Pazar yerinde vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaşan Vali Kerem Al çiftçilerin kendi ürettikleri ürünleri pazarda satışa sunmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yenipazar Belediye Düğün Salonu’nda gerçekleşen şenliğe Aydın Valisi Kerem Al, Yenipazar Kaymakamı Ünal Kılıçarslan, Yenipazar Belediye Başkanı M. Yüsran Erden, Bozdoğan Belediye Başkanı S. Tümer Apaydın, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kırklareli Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, Bolu Taraklı Belediye Başkan Vekili Naim Nalbant, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Dindar, İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka,  kurum ve kuruluşların daire amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Yenipazar Kaymakamı Ünal Kılıçarslan, şenliğin açılışında yaptığı konuşmada, ruhen ve bedenen sağlıklı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmak, toprakların zenginliklerine sahip çıkmak adına Tohum Takas Şenliği'nin organize edildiğini söyledi.

Yerli tohumlardan elde edilen ürünlerin kullanımını yaygınlaştırmak, ekolojik tarımsal üretim kurallarına uygun yerel tohumlar ile yapılan üretim sonucu elde edilen ürünleri özendirmek ve ekolojik tarım kuralları ile yapılan üretim şeklini genele yaymak noktasında, başta Karacasu ve diğer ilçelerde bir hareketlilik oluşturmak adına şenliğin önemli olduğunu kaydeden Kılıçarslan, “İlçemizin temel değerleri içinde yer bulan tohumlarımızın çiftçilerimiz arasında takas etmek sureti ile ürünlerimizin korunması ve elden ele yaygınlaştırılması şenliğimizin en önemli başarısı olacaktır. Serbest piyasada sertifikasız tohum satışı yapılamayacağından takas şenliğimiz vasıtasıyla eski tohumlarımız elden ele dolaşacak, hem de yaygınlaşarak yok olmasının önüne geçilecektir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından YenipazarHalk Eğitimi Merkezi Folklor Ekibi gösterilerini sundu. Gösterilerin ardından, tohumlarla ilgili bilgilendirme konferansı düzenlendi.

VALİ KEREM AL KARACASU’DA

Tohum Takas Şenliği’nden sonra Karacasu’ya geçen Vali Kerem Al, Karacasu Kaymakamlığı’nda Kaymakam Ahmet Gencer’den ilçenin sorunları hakkında bilgi aldı. Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı’dan da ilçenin sorunları hakkında bilgi Alan Vali Al’a kaymakam Gencer tarafından Karacasu’ya özgü topraktan yapılmış gelin bardağı hediye edildi.

Vali Kerem Al, kaymakamlık ziyaretinin ardından ilçede bulunan Afrodisas Antik Kentini gezdi. 5 Bin yıllık geçmişe sahip antik kent hakkında ilçe kaymakamından bilgiler alan Vali Al, “Turizm açısından çok önemli kaynaklara sahip ilçemiz ve antik kentin mutlaka daha iyi bir şekilde tanıtılması gerekiyor. Yılda 250 bin yerli ve yabancı turistin uğradığı kentin tarihinden el sanatları ve doğal dokusuna kadar zengin bir yerleşim merkezi olması büyük şans. İlçe halkının bunu mutlaka kazanca çevirmesi gerekiyor. Bu da tanıtımla olur. Tanıtım için ne gerekiyorsa yapmalıyız” dedi.

Vali Kerem Al’ı Karacasu ziyaretinde İl Özel İdare Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Dindar eşlik etti.

kaynak:aydın gündem


Yorumlar - Yorum Yaz
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 20° 11°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.85643.8718
Euro4.54804.5662
VİDEOLAR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret137286