• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Buharkent-ziraat-odas%C4%B1-275153702604520/?fref=ts
BUHARKENT ZİRAAT ODASI

TOHUM BANKASI KURULUYOR

İzmir, Aliağalı çiftçiler Halil Önen ve Ayhan Dükel, 'agaclar.net' adlı internet sitesi üzerinden yaptıkları çağrıyla Türkiye'nin her yerinden ve yurtdışından yerli tohumları toplayarak 'tohum bankası' oluşturdu. Amaç, hem eski tatları geri kazanmak hem de nesli tükenmekte olan tohum türlerini koruma altına almak. Çiftçiler, 2 aylık bir çalışma sonucunda 3 binden fazla tohum topladı.

- SİSTEM TAKASA DAYALI: Önen sistemi şöyle anlattı: 'Mesela bir üretici bize beş tane domates tohumu gönderiyor, bizden elinde olmayan bir türden beş adet tohum temin ediyor. Aldığı tohumları ekecek,10 dönüm yeri varsa 1 dönümünü tohumluk için ayıracak. Talep ettiğimizde de bize tekrar gönderebilecek. Sistem takasa dayalı.

- İTHALİN DEĞERİ DÜŞÜK: Ayhan Dükel ise 'İsrail'den alınan hibrit dediğimiz melez tohumlar çok daha verimli, ama lezzeti yok ve besin değeri düşük. Karpuzun, salatalığın kokusu yok. Hibrit tohum bir defa ekildiğinde ertesi yıl aynı verimi vermediğinden tekrar satın alınıyor ve bir ülkeye bağımlı kalıyorsunuz. Türkiye'nin petrolden sonra en çok para ödediği şey ithal tohum. Doğal tüketmek bir ayrıcalık değil, hepimizin hakkı' dedi.

HİBRİT KANSERİ TETİKLİYOR
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Tayfun Özkaya ise hibrit tohumların şirketlerce geliştirildiğini, kimyasal gübre ve kimyasal ilaçsız yetişmediklerini belirtti. Özkaya, 'Kanser gibi hastalıkları tetikliyor. Tohumculuk yasasında yerel tohumların çiftçilerce satışına getirilen yasağın kalkması gerekir' diye konuştu.


Yorumlar - Yorum Yaz
Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 8°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.82963.8450
Euro4.52844.5466
VİDEOLAR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret137213