• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Buharkent-ziraat-odas%C4%B1-275153702604520/?fref=ts
BUHARKENT ZİRAAT ODASI

AYAYDIN:MISIRDA OYUNLARA DİKKAT

 

ÇUKUROVA VE EGE BÖLGESİ’NDE MISIR HASADI EYLÜL AYINDA BAŞLAYACAK OLMASINA RAĞMEN TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ’NİN MISIR İTHALATI HAZIRLIĞINDA OLMASI ÜRETİCİ TEMSİLCİLERİNİN TEPKİSİNİ ÇEKTİ, İNCİRLİOVA ZİRAAT ODASI BAŞKANI İHSAN AYAYDIN,”TMO’NUN HÜKÜMET’TEN 500 BİN TON MISIR İTHALATI YETKİSİ ALDIĞINI ÖĞRENDİK. İÇ PİYASADA MISIR HASADININ YAKLAŞTIĞI ŞU GÜNLERDE ŞAYET BU İTHALAT GERÇEKLEŞİRSE İÇ PİYASADA FİYATLAR DÜŞER, ÜRÜNÜNÜ ZATEN DÜNYA PİYASASINA ORANLA PAHALIYA ÜRETEN ÜRETİCİLERİMİZDE ZARAR EDER” DEDİ.

HABER: YILMAZ ÖLMEZ

Mısır üreticisi 2. Unakıtan vakası yaşamak istemiyor. Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın bakanlığı döneminde sıfır gümrük girişli binlerce ton mısır ithal edilmiş, iç piyasada mısır fiyatları tepetakla olmuştu. Unakıtan ise gelen tepkileri pişkinliğe vurmuş ve “Oğlumun tavukları yiyecek” açıklamasında bulunmuştu. Zira Abdullah Unakıtan’ın 6 tavuk üretim çiftliğinde 120 bin tavuk üretildiği öğrenilmişti. Mısır üreticisi şimdilerde 2. bir mısır ithalatı ile karşı karşıya. Aydın İncirliova Ziraat Odası başkanı İhsan Ayaydın Çukurova ve Ege bölgesinde mısır hasadının Eylül ayı içerinde başlayacağını hatırlatarak, yapılması planlanan ithalattan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Ayaydın,”Bayram’dan sonra,15 Eylül’de biz ovamızda mısır hasadına başlarız. Mısır bu yıl çok güzel gitti ve çok iyi fiyat bekliyoruz. Aslında bu yıl Dünya’da pek fazla mısır üretiminin olmayışı bizim avantajımıza. Ayrıca dolar’ın yükselmesi bizi umutlandırıyor. Ülkemizdeki mısır üretimi iç piyasaya zaten yeterli geliyor. Fakat bazı büyük tavuk firmaları iç piyasada mısır fiyatlarının düşmesi için Hükümeti bu ithalata zorluyor. TMO’nun ilk etapta 500 bin ton sıfır fonsuz mısır ithalatına hazırlandığını öğrendik ve ithalatın 31 Ağustos tarihine kadar gerçekleşeceği bilgisi geldi. Zaten Dünya piyasalarına baktığımızda üreticimiz mısırı pahalıya üretiyor. Üreticimiz birde bu ithalatla karşı karşıya kalırsa fiyat iyice düşer ve zarar eder. Çukurova’da henüz hasat başlamadı, ancak 1 kilo mısırın 64 lira olduğunu öğrendik. Bu fiyatında yükseleceğine inanıyoruz. Biz TMO’nun bu kararında vazgeçmesini istiyoruz” dedi.

Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 8°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.82963.8450
Euro4.52844.5466
VİDEOLAR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret137213