• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Buharkent-ziraat-odas%C4%B1-275153702604520/?fref=ts
BUHARKENT ZİRAAT ODASI

KOCABAŞ:SÖKE OVASI ELEKTRİK PROJESİ TAMAMLANMALI...

  

KOCABAŞ,“GEREKİRSE TBMM’NİN ÖNÜNDE YATIP, KALKACAĞIZ”

TÜRKİYE 12 HAZİRAN TARİHİNDE SANDIK BAŞINA GİTMEYE HAZIRLANIRKEN, EGE BÖLGESİ’NİN TARIM ÜSSÜ SÖKE OVASINDA DA ENERJİ NAKİL HATLARININ OLUŞTURULMASI İÇİN FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARINA BAŞLANILDI. ÇALIŞMALAR TAMAMLANIR TAMAMLANMAZ ANKARA ÇIKARMASI YAPACAK OLAN SÖKELİ ÇİFTÇİLER, YENİ OLUŞACAK HÜKÜMET VE KABİNE’DEN BU PROJENİN BİR AN ÖNCE ONAYLANMASINI İSTEYECEKLER. SÖKELİ ÇİFTÇİ ARTIK ORTAÇAĞ KARANLIĞINDA ÇİFTÇİLİK YAPMAK İSTEMİYOR VE BU PROJEYE BÜYÜK ÖNEM VERİYORLAR. O NEDENLE DE PROJE ONAYLANINCAYA KADAR ANKARA’DA KARARGÂH KURACAKLAR, HEM DE, TBMM’NİN ÖNÜNDE GÜNLERCE YATIP-KALKMAK SÖZ KONUSU OLSA BİLE.

HABER: YILMAZ ÖLMEZ-ÖZEL HABER

Ege’nin tarım üssü Söke Ovası’nda başta pamuk olmak üzere birçok tarımsal ürün üretilmesine rağmen, Sökeli çiftçi hem üretimi, hem de besiciliği hala ilkel koşullar altında yapıyor. Çünkü Söke Ovasında hala enerji nakil hattı yok. Son dönemlerde Söke Ovasında rüzgâr dürbünleri ardı ardına boy göstermeye başladı. Fakat Türkiye’nin en bereketli topraklarına sahip olan Aydın ovasında maalesef elektrik olmadığı için tarım ve besicilik ilkel koşullar altında yapılıyor. Buda hem kaliteyi düşürüyor, hem de maliyeti artırıyor. Bununla birlikte de her iki sektörde ağır aksak ilerliyor.450 Bin dekarlık sulu tarımın yapılabildiği Söke Ovası 21. Yüzyılda hala ortaçağ karanlığını yaşıyor. Besi çiftliklerinde sağımlar jeneratör kullanılarak yapılırken, süt muhafazası uzun süreli sağlanamıyor. Arazisini sulamak isteyen çiftçi traktörünü günlerce kanal başında bağlıyor, diğer işleri aksıyor.

Aydın ve Söke Ovası artık teknolojiden faydalanmak ve bilinçli üretim yapmak için bir an önce enerji nakil hatlarının oluşturulması istiyor. Mart ayında yapılan Söke Ziraat Odası Meclis seçimlerinde, göreve gelmeleri halinde ilk iş olarak enerji nakil hattının Söke Ovasına kazandırılması için çalışma başlatılacakları yönünde Sökeli çiftçilere söz veren yeni yönetim kurulu başkanı Kemal Kocabaş bu sözünü tuttu ve Söke Ovasına enerji kazandırılması için, fizibilite raporunun hazırlanması için harekete geçti.27 Mayıs tarihinde çalışmaların başlatıldığına dikkat çeken Kocabaş,3 ay içerinde projeyi hazırlayıp başkent Ankara’ya çıkarma yapacaklarını söyledi. Kocabaş,”Söke ovasında elektriğin olmamasından dolayı üreticimiz büyük kayıplar yaşıyordu. Bizde Söke ovasını artık enerjiyle tanıştırmak istiyoruz.Bu yönde de 27 Mayıs tarihinde fizibilite raporunun çalışmasına başladık.Biz bu projeyi alıp 3 ay sonra Ankara’ya gideceğiz ve onaylanıncaya kadar gerekirse TBMM önünde yatıp-kalkmak zorunda kalsak ta bu projeyi mutlaka onaylatacağız.Çünkü çiftçimize söz verdik” dedi.


Yorumlar - Yorum Yaz


Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 8°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.82963.8450
Euro4.52844.5466
VİDEOLAR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret137213