• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Buharkent-ziraat-odas%C4%B1-275153702604520/?fref=ts
BUHARKENT ZİRAAT ODASI

AYDIN 'DA İLK ORGANİK KÖY

Aydın'da Organik Köy Çalışmaları

Aydın'ın ilk organik köyü olma özelliği ile yaklaşık 8 yıldır organik tarım yapan Yenipazar ilçesi Koyunlar köyü ve ardından Alioğulları ile Karaçakal köyleri, kurdukları kooperatif ile kendilerine pazar arıyor.
02 Ocak 2011 / 15:21

AYDIN (İHA) - Aydın'ın ilk organik köyü olma özelliği ile yaklaşık 8 yıldır organik tarım yapan Yenipazar ilçesi Koyunlar köyü ve ardından Alioğulları ile Karaçakal köyleri, kurdukları kooperatif ile kendilerine pazar arıyor.

Aydın ili organik ürünleriyle, organik tarımıyla ve organik köyleriyle organik bir il olma özelliğini 2002 yılından bu yana sürdürüyor. Son yıllarda yapılan çalışmalarla organik köy çalışmalarını artıran Nazilli Ticaret Odası ve İl Tarım Müdürlüğü, organik köy sayısının artması yönündeki çalışmalarda ildeki 100'ün üzerinde köyde organik tarım sertifikasyon çalışmalarına başladı. Aydın'ın ilk organik köyü olduklarını ifade eden Koyunlar ve Alioğulları Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İbrahim Arkadaş, "Koyunlar köyümüz 2002 yılında organik tarıma başlamış olup özel bir firma tarafından da sertifikalandırıldık. 2007 yılında kooperatifimizi kurup müteşebbisliğini kooperatif yapmaktadır. 160 üreticimizle beraber sertifikalandırma sürecini tamamlamış durumdayız. Organikte daha ileriye gitmek, ürünlerimizi iyi şekilde değerlendirme aşamasında çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Ürünlerimizi şuanda pazarlama noktasında sıkıntı yaşıyoruz. Kendi patentimizi alıp, kendi markamızla çalışabilirsek, bu bizi daha iyi yerlere getireceği inancındayız. İnşallah bu konuda başarılı olacağız. Bu çalışmalarımızda Nazilli Ticaret Odamızdan ve İl Tarım Müdürlüğümüzden desteklerini beliyoruz" dedi.

Koyunlar Köyü Muhtarı Yaşar Cengiz, "Madran Dağı zirvesine yakın olan Yenipazar'a 14 kilometre uzaklıktaki 140 hane ve 450 nüfuzlu köyümüzde organik tarım uygulaması en iyi şekilde ve kontrollü olarak yapılmaktadır. Şu anda en büyük sıkıntılarımız pazarlama, işleme ve tesis konusundadır. Eğer köyümüze ürünümüzü işleme veya paketleme tesisleri kurulursa bu konudaki sıkıntılarımız giderilecektir" dedi.

"TÜRKİYE'NİN ORGANİK TARIM AMBARI AYDIN'DIR"

Nazilli Ticaret Odası Başkanı A. Gültekin Kılınç ise, "Nazilli'nin Uzun Yaşam Merkezi olmasıyla son zamanlarda çok ciddi anlamda Türkiye ve dünyanın gündemindeyiz. Türkiye'deki en uzun ömürlü insanların, sağlıklı bir yaşamın olduğu bir bölge Aydın'dır. Bu TÜİK verilerine göre belirlenmiş bir yapı. Ayrıca Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü, Türkiye'de ilk Türkiye İleri Yaşlılık Araştırma Merkezini (TİYAM) Nazilli'de kurdu. Bu ileri ve sağlıklı yaşlılığın nereden kaynaklandığı konusu Türkiye'nin gündemine otururken, Türkiye'nin organik tarımda geldiği noktada bu sayede yeniden gündemde yerini almaya başladı. Aydın ili, Türkiye'nin organik gıda ambarı" dedi.

"Markalaşma yolundaki Nazilli'nin arkasındaki en büyük destek organik tarımı, organik yapısıdır" diyen Kılınç, şunları söyledi: "Biz ilimizdeki ve ilçemize yakın Nazilli Ticaret Odası'nın yetki alanındaki bölgemizde yaptığımız araştırmalarda Koyunlar Köyü'nün Aydın ilindeki ilk organik tarım yapılabilir sertifikaya sahip olduğunu gördük. Koyunlar Köyü 600 ile 800 metre rakımda tarımın yapıldığı, inciriyle, ceviziyle, kestanesiyle, antep fıstığıyla, zeytiniyle çok enteresan bir yer. İnsanları sıcak kanlı. 6 bin dönüm tarım yapılabilir, sertifikalı tarım arazisine sahip. Daha önceden köylülerimizle görüştüğümüzde ilk başlarda organik tarıma girerken 'ürünlerinizi satamazsınız, verim alamazsınız' gibi birtakım caydırıcı ifadeler kullanmışlar. Fakat köylümüz buna inat, organik tarım yapmaya karar vermiş ve organik tarım sertifikası için müracaat yapmışlar. Türkiye'nin geleceği için çok önemli bir vizyona sahip olan Koyunlar köyü muhtarını hem kooperatif başkanını hem de tüm Koyunlar köyü halkını ve Tarım İl Müdürlüğünü, verdiği destekten dolayı tebrik ediyorum. İnşallah, 'Nazilli markası' organik tarımla, Uzun Yaşam Merkezi ile Türkiye'nin gündemini uzun süreler işgal edeceğini tahmin ediyorum. Organik köy sertifikasına sahip Aydın'da şuanda 27 tane köyümüz var. Bunlarında çoğunluğu Nazilli Ticaret Odası'nın yetki alanındaki yerler. Toplam 100 civarında da organik sertifikaya müracaat eden köyümüz var. Aydın önümüzdeki günlerde komple Koyunlar köyü gibi organik bir il olacak" dedi. nazilli tv'den

Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 8°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.82963.8450
Euro4.52844.5466
VİDEOLAR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret137213