• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Buharkent-ziraat-odas%C4%B1-275153702604520/?fref=ts
BUHARKENT ZİRAAT ODASI

AYDIN TİCARET BORSASININ LABORATUVAR BAŞARISI...

Zeytinyağı analizlerinde tüm dünyada kabul edilen tek akreditasyon kurumu olan IOC’un onayını alan laboratuvar, önümüzdeki yıl tüm GDO’lu ürünlerin analizi için çalışmalara başladı.

2002 yılında kuru incirde aflatoksin analizi yapmak için KOSGEB desteği ile kurulan zeytinyağı analizlerinde tüm dünyada kabul edilen tek akreditasyon kurumu olan Uluslararası Zeytinyağı Konseyi’nin (IOC) onayını alan Aydın Ticaret Borsası laboratuvarı büyümeye devam ediyor.
Laboratuvar 2011′de GDO’lu ürünlerin de analizine başlamak için hazırlık içine girdi.
Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, 3 personel ile çıktıklarıo yolda bugün 25 personel ile Türkiye geneline hizmet verdiklerini belirtirken şunları söyledi, “Kurulduktan kısa zaman sonra incirin yanı sıra zeytin ve zeytinyağı üretiminin de yoğun olduğu Aydın’da sektörden zeytinyağı kalite kontrol analizleri konusunda önemli talepler gelmeye başladı. Bunun üzerine, gıda laboratuvarı hızla kendini geliştirdi ve bünyesine zeytinyağı analiz laboratuvarını ekledi. Ve zamanla tüm gıdaların analizini yapabilen komple bir laboratuvar haline geldi. Şu anda laboratuvarda mikotoksin, kimyasal, fiziksel, ağır metal, mikrobiyoloji ve atık su analiz laboratuarı olmak üzere toplam 6 birim var.”

YENİLİK PLANLARI
Geçen yıl KOSGEB tarafından, KOSGEB kredisiyle açılan işyerleri arasında en iyi ilerleme kaydeden işletme unvanına layık görülen laboratuvar 2011′de GDO’lu ürünlerin de analizine başlamak için hazırlık içine girdi. Adnan Bosnalı, “Sürekli yenilik planları kuran laboratuvar, teknik donanım eksiklerini tamamlayabilmek için şirketleşme yolunu seçti ve kurulduğu ilk yılda 5 bin olan analiz sayısını 15 bine çıkardı. İlk yıl hizmet verdiğimiz firma sayısını da 15′den 637′ye çıkardık” diye konuştu. İlk akreditasyonunu Alman akreditasyon kurumu DAR/DAP’dan aldıklarını kaydeden Bosnalı, “Laboratuarımız ülkemizdeki ilk akredite laboratuardır. Ayrıca bu yıl laboratuvarımız zeytinyağı analizlerinde tüm dünyada kabul edilen tek akreditasyon kurumu olan ve merkezi İspanya’da bulunan IOC’un (Uluslararası Zeytinyağı Konseyi) laboratuvarları arasına girmeyi başardı. Tüm dünyada yer alan binlerce laboratuvardan sadece 28 tanesi IOC akreditasyonuna hak kazandı. Bunlardan biri de biziz” dedi.

İHRACATÇI ARTTI
Kuru incir ihracatının yüzde 85′inin Aydın’dan yapıldığını ve incirin ihracat aşamasında aflatoksin analizi zorunluluğu bulunduğunu dikkat çeken Adnan Bosnalı, borsa bünyesinde laboratuvar açılmasıyla ihracatçıların analiz için diğer illere gitmesinin önüne geçildiğini söyledi. Bosnalı, “Laboratuvarın kurulduğu 2002′de 8 olan kuru incir ihracatçı firma sayısı, laboratuvarın kurulması ve Gümrük Müdürlüğü ile İhracatçılar Birliği Şubesi’nin Aydın’a getirtilmesiyle 116′ya çıktı. Aydın’da laboratuvar açılması büyük ihracatçıların fabrikalarını Aydın’a taşımasına neden oldu. Bu şekilde binlerce işsiz vatandaşımıza da istihdam sağladı” dedi.

2010 hedefi 15 bin analiz
Aydın Ticaret Borsası Laboratuarı Genel Müdürü Ülkü Ülken teknik anlamda zorlanmalarına rağmen bugüne kadar girdikleri her işten yüz akıyla çıktıklarını söyledi. Ülken çok fazla olmasa da bazen ortaya çıkan sonuçların kendilerini şaşırttığını söyledi. Ülken, “Buraya yalnızca Aydın’dan değil, tüm Ege’den numune yağıyor. Borsaya ihracatçılar, üreticilerin yanı sıra son zamanlarda daha çok marketler ile oteller de başvuruyor. Firmaların analiz ücretlerinin yüzde 50′sini KOSGEB karşılıyor. Bazen tüketiciler de başvurarak kuşkulandıkları numuneleri analiz ettirebiliyorlar” dedi.

MARKETLER

Büyük perakende zincirlerinin kendilerini keşfettiğini söyleyen Genel Müdür Ülken, “Marketler, raflara koydukları ürünleri analiz ettiriyor. Analizlerde sık sık tağşişe rastlanınca marketler bazı markaları raflarından çıkarma kararı aldı. Zeytinyağlarına artık anlaması daha zor olan kanola karıştırıldığını tespit ettik. Yüksek asitli yağlar basınç altında yüksek sıcaklıktan geçirilerek basınçları düşürülerek hileyle sızmaya dönüştürülüyor. Bu tip hilelerin önüne geçmek için marketlerde de akreditenin zorunlu hale getirilmesi tüketiciyi oldukça rahatlatır” diye konuştu.

Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 8°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.82963.8450
Euro4.52844.5466
VİDEOLAR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret137213