• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Buharkent-ziraat-odas%C4%B1-275153702604520/?fref=ts
BUHARKENT ZİRAAT ODASI

ÇİFTÇİLER DERTLERİ İLE BAŞ BAŞA...

Çiftçiler kendi sorunları ile baş başa bırakılmıştır"

13 Kasım 2010, 11:16 Aydın SARI

"Çiftçiler kendi sorunları ile baş başa bırakılmıştır"

 

Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Nedim Barış, üreticilerin kendi sorunları ile baş başa bırakıldığını savundu.

Barış, yaptığı açıklamada, bitki hastalıkları ve zararlıları ile mücadelede ve karantina tedbirlerinin çok önemli olduğunu belirtti.

Ülkemizde mücadele ve karantina konusunda alınan önlemlerin yetersiz olduğunu savunan Barış, şöyle konuştu:

''Türkiye'de bulunmayan birçok hastalık ve zararlının ülkemize bulaştığı ve tarımsal üretimimizde ciddi sorunlara yol açtığı bilinmektedir. Yurda girişini engelleyemediğimiz bu etmenler dış satımda ciddi zararlara neden olmaktadır. Dış karantina önlemlerinin yetersizliğine bağlı olarak ülkemize bulaşan son zararlı, domates güvesidir. Güney Amerika kökenli olan bu zararlı 2006 yılında İspanya'da görülmüş, 2009 yılında ise Türkiye'de ortaya çıkmıştır. İç karantina önlemlerinin yetersizliği nedeni ile Aydın'a ulaşmış ve yıl içerisinde yüzde 100'e yakın zarar verecek biçimde bir çok noktaya dağılmıştır. Hastalık, patates, patlıcan ve diğer sebzelerde de görülebilmektedir.''

Domates güvesi ile mücadele konusunda bugüne değin birkaç kez toplantı yapılarak alınması gereken önlemlerin konuşulduğunu kaydeden Barış, şöyle devam etti:

''Yapılan çalışmalar zararlı ile mücadelede en etkin yolun entegre mücadele olduğunu, bununda ancak seralarda uygulanabileceğini ortaya koymaktadır. Yine konu ile ilgili Tarım İl Müdürlüğümüz ve odamız aracılığı ile toplantılar düzenleyerek mühendisler, üreticiler ve diğer ilgililer bilgilendirilmişlerdir. Buraya kadar her şey yolunda görülmekle birlikte üreticilerin önerilen önlemleri almaları konusunda ciddi soru işaretleri vardır. Temel sıkıntı Dekar başına bin 500 Lirayı bulan mücadele maliyetinin karşılanıp karşılanamayacağıdır. Giderek artan üretim maliyetleri buna karşın sebze fiyatlarının yerinde sayması ve yeterince kazanamaması, üreticiyi zorlayacak en büyük sorundur. İtalya, İspanya, Fas, Tunus, Libya gibi ülkelerde bu zararlı ile mücadele devlet veya ihracatçı desteği ile yürümektedir. Bu konu odamızca dile getirilmesine rağmen sezonun başladığı günlere kadar herhangi bir destek programı açıklanmamıştır. Açıkçası üretici kendi sorunları ile baş başa bırakılmıştır.'' (aa)

AYDIN DENGE'DEN

Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 20° 11°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.85643.8718
Euro4.54804.5662
VİDEOLAR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret137284