• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Buharkent-ziraat-odas%C4%B1-275153702604520/?fref=ts
BUHARKENT ZİRAAT ODASI

EGELİ İHRACATÇILAR HEDEF BÜYÜTTÜ..

YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARININ 2023 HEDEFİ 9.8 MİLYAR DOLAR

 

YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARI TÜRKMENOĞLU İLE DEVAM DEDİ

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yıldönümü olan 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi hedefleyen Türk ihracatçılarına, yaş meyve sebze ve mamulleri ihracatçıları 9.8 milyar dolarlık katkı sağlamayı amaçlıyor.

 

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Genel Kurul Toplantısı’nda gazetecilerin sorularını cevaplandıran Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Türkiye’nin 500 milyar dolar ihracat hedeflediği 2023 yılında yaş meyve sebze sektörü olarak 9.8 milyar dolarlık hedef belirlediklerini bu hedefe ulaşmak için ortak akıl toplantıları gerçekleştireceklerini, Ege Bölgesi olarak toplam ihracattan yüzde 25 pay almayı öngördüklerini söyledi.

Türkiye’de global ekonomik krizin en ağır yaşandığı 2009 yılında sanayi ürünlerindeki ihracatın yüzde 27 gerilediğine dikkati çeken Türkmenoğlu, “Böylesi bir yılda Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatındaki gerileme yüzde 2 seviyesinde kaldı. Yaş meyve sebze sektörü olarak ise yüzde 4’lük ihracat artışını yakaladık. Bu tarım sektörünün dinamizmini ortaya koyuyor” diye konuştu.

 

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin ise, 2009 yılında yüzde 5 düşüşle 572 milyon 105 bin dolarlık ihracata imza attığını ifade eden Türkmenoğlu, 2010 yılında yüzde 12’lik artışla 640 milyon dolarlık ihracat hedefi koyduklarını sözlerine ekledi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, 2009 yılı seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı Ege İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirdi. Genel Kurul’da mevcut Birlik Başkanı Mustafa Türkmenoğlu tek aday olarak girdiği seçimde, seçime katılan 70 üyenin oylarının tamamını alarak tekrar başkanlığa seçildi.

 

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Genel Kurulu’nda yapılan seçimler sonucunda Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu;

Yönetim Kurulu Başkanı-Mustafa Türkmenoğlu

Yönetim Kurulu Üyesi-Rıza Seyyar

Yönetim Kurulu Üyesi-Hayrettin Uçak

Yönetim Kurulu Üyesi-Mayer Arditi

Yönetim Kurulu Üyesi-Adnan Görümlü

Yönetim Kurulu Üyesi-Ali Suat Zeytinoğlu

Yönetim Kurulu Üyesi-Hasan Yılmaz

Yönetim Kurulu Üyesi-Ahmet Göksel

Yönetim Kurulu Üyesi-Süleyman Çelik

Yönetim Kurulu Üyesi-Erdinç İnan Yılmaz

Yönetim Kurulu Üyesi-Ömer Babacan

 

Mustafa TÜRKMENOĞLU kimdir?

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na tekrar seçilen Mustafa Türkmenoğlu, 1961 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni bitiren Türkmenoğlu, Türkmenoğlu Dış Ticaret ve Uluslararası Nakliyat Ltd. Şti. Firmasının sahibi. 1988 yılında Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu’na giren Mustafa Türkmenoğlu, 1995 yılından bu yana Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor.

 

2004 yılından bu yana Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanlığı görevini de yürüten Türkmenoğlu, Önceki yıllarda Türkiye İhracatçılar Meclisi Yürütme Kurulu Üyeliği, EXPO 2015 İzmir Yürütme ve Yönlendirme Kurulu üyelikleri görevlerinde bulundu. Türkmenoğlu halen Türkiye İhracatçılar Meclisi Danışma Kurulu Üyeliği, Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Ortak Yönetim Kurulu Üyeliği, Narenciye Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği, EGEV Yönetim Kurulu Üyeliği, EGİAD Danışma Kurulu Üyeliği görevlerini de sürdürüyor. Evli ve bir çocuk babası olan Mustafa Türkmenoğlu, İngilizce ve Almanca biliyor.

 

Resim altı:

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu arka sıra soldan sağa;

Sedat Konaklı (Denetim Kurulu Üyesi), Ali Suat Zeytinoğlu (Yönetim Kurulu Üyesi), Ömer Babacan (Yönetim Kurulu Üyesi), Hasan Yılmaz (Yönetim Kurulu Üyesi), Ahmet Göksel (Yönetim Kurulu Üyesi) ve Hami Özer (Denetim Kurulu Üyesi)

Ön sıra soldan sağa; Mayer Arditi (Yönetim Kurulu Üyesi), Rıza Seyyar (Yönetim Kurulu Üyesi), Hayrettin Uçak (Yönetim Kurulu Üyesi), Mustafa Türkmenoğlu (Yönetim Kurulu Başkanı), Adnan Görümlü (Yönetim Kurulu Üyesi) ve Süleyman Çelik (Yönetim Kurulu Üyesi)

 

Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 20° 11°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.85643.8718
Euro4.54804.5662
VİDEOLAR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret137285