• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Buharkent-ziraat-odas%C4%B1-275153702604520/?fref=ts
BUHARKENT ZİRAAT ODASI

DAVUTLAR NARENCİYESİNE MAVİ BAYRAK

Davutlar narenciyesine mavi bayrak

09 Kasım 2010, 09:52 Aydın SARI

Davutlar narenciyesine mavi bayrak

 

Entegre ve Kontrollü Üretim Yönetimi Projesi 16 ilde uygulanıyor. Proje, Aydın'da incir ve narenciye üretiminde hayata geçirildi. Aydın'da, 1 milyon 700 bin narenciye ağacı bulunduğunu belirten bir yetkili, "75 bin ton üretimin 2 bin 465 tonu ihraç ediliyor. Kuyucak Nazilli, Sultanhisar, Söke ve Kuşadası'nda 127 üreticinin sahip olduğu 275 bahçede narenciye üretiliyor. Davutlar'da sertifikalandırılan alanda 2 bin 230 ton ürün elde edileceği tahmin ediliyor" dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğünce ülke genelinde 16 ilde yürütülen Entegre ve Kontrollü Üretim Yönetimi (EKÜY) projesi çerçevesinde Kuşadası'na bağlı Davutlar beldesinde ödül ve sertifika töreni düzenlendi. Davutlarda üretilen tüm mandalin, portakal ve limonları üretenler sertifikalandırıldı. Ödüle layık görülen bir mandalina bahçesinde düzenlenen törene Kuşadası Kaymakam vekili ve Germencik Kaymakamı Resul Çelik, Aydın Tarım İl Müdürü Muhsin Temel, Aydın Vergi İdaresi Başkanı Mesut Yılmaz, Davutlar Belediye Başkanı Tuncay Uysal, Güzelçamlı Belediye Başkanı Özkal Yüksel, Kuşadası Tarım Müdürü Hasan Göçmen, davetliler ve çok sayıda narenciye üreticisi katıldı. Törenin açılışında konuşan Aydın Tarım İl Müdürü Muhsin Temel, EKÜY Projesi ile zirai ilaçların kayıt altına alındığını, üreticinin eğitildiğini ve ürünün tarladan tüketiciye ulaşıncaya kadar kontrol altında tutulduğunu söyledi. Avrupa'da hiçbir ülkenin ilaç kalıntısının binde birini bile kabul etmediğine dikkati çeken Aydın Tarım İl Müdürü Muhsin Temel, "Üreticilerimizin Pazar bulması için güvenli ve kabul edilebilir değerleri pazara sunması gerekiyor. Kontrolünü yaptığımız, laboratuvar ortamında denetlediğimiz insan sağlığına zarar verecek hiçbir kalıntı taşımadığını tespit ettiğimiz ürünlere EKÜY amblemini taşıyan mavi bayrak veriyoruz. Davutlar'daki tüm üreticilerin proje çerçevesinde sertifika almaya hak kazandılar."

Kuşadası Kaymakamvekili ve Germencik Kaymakamı Resul Çelik ise zirai mücadelenin önemine değinerek, zirai mücadele yapılmaması halinde üretimin yüzde 90 kayıplara ulaşacağını söyledi. Davutlar beldesinde narenciye üretimi yapılan 1300 dekar alandaki tüm narenciyelerin tümünün EKÜY Projesi çerçevesinde sertifikalandırıldığı ve güvenli bir şekilde tüketiciye sunulduğunu açıklayan Kaymakam Çetin, daha sonra "Tarladan Sofraya Gıda Güvenliği" sloganıyla yola çıkılarak tüm üretim aşamaları Tarım İlçe Müdürlüğü

ekiplerince kontrol edilip sertifika almaya hak kazanan 25 üreticiye sertifika verdi.

AYDIN DENGE’DEN

 

Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 8°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.82963.8450
Euro4.52844.5466
VİDEOLAR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret137213