• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Buharkent-ziraat-odas%C4%B1-275153702604520/?fref=ts
BUHARKENT ZİRAAT ODASI

RAMAZAN ÖZKAN:İNCİR DEPOLAMAYA DİKKAT...

Aydın da İncir Üreticinin Elinde Kaldı Depolamaya Dikkat

 

Dünyanın en fazla ve en kaliteli incirinin yetiştiği merkez olan Aydın'da geçtiğimiz yıllarda kuraklık nedeniyle zor günler geçiren incir üreticisi, bu yılda incere talebin olmaması nedeniyle mağdur oldu. Uzmanlar; talep olmadığı için elde kalan incirlerde aflatoksin oluşumunun önlenmesi için depolama işlemlerine dikkat edilmesi uyarısında bulundu.
Erberyli İncir Araştırma Enstitüsü Müdür Ramazan Özkan, incirde aflatoksin oluşumunun önlenebilmesi için hasat sonrası depolama yapılacak ortamın iyi seçilmesi ve depolamada uygulanacak yöntemlerin doğru tercih edilmesi gerektiğini belirtti.
İncir depolamasında tercih edilen Fümigasyonda Metil Bromid kullanımı hakkında bilgiler veren Erberyli İncir Araştırma Enstitüsü Müdür Ramazan Özkan, üreticiden alımı yapılan incirlerin kurutma sırasındaki zararlı bulaşımını önlemek amacıyla Metil Bromid ile fümigasyonunun yapılmasının yaygın olarak uygulanan bir mücadele şekli olduğunu söyledi. Ancak Metil Bromid kullanımı kalıntı sorunu nedeniyle insan sağlığı açısından önemli bir risk oluşturmakta olduğunu belirten Özkan, “İhraç edilen incirde zararlı mücadelesi amacıyla Kontrollü Atmosfer koşullarından yararlanılması, ürünün sağlık değerinin artmasına ve organik pazar dışında tüm tüketicilerin kalıntı riski taşımayan bu ürünleri rahatlıkla kullanmasına neden olacaktır” dedi.
Üreticilerin depoları sezon öncesi temizlenip klorak ve türevleriyle dezenfekte etmesi gerektiğini kaydeden Ramazan Özkan, “Depolama yapılacak alandaki yarık, oyuk gibi yerler tamir edilmeli, pencerelere tel takılmalıdır. Böcek, sinek vb hastalık ve zararlıların girişini önleyici diğer tedbirlerin de alınmış olması gerekir. Duvarlar her yıl kireçle badana edilmelidir. Hurda incirler ayrı bir yerde depolanmalıdır. Depo edilecek kuru incir kasalanmayacak ise yığınların kızışma olmaması için 40 santimetreyi geçmemesi gerekir. Depo alanları güneş görmeyen loş, karanlık ve serin alanlar olmalıdır. Depolanacak incirlerin, hayvan barınaklarına yakın olmamasına ve koku salan maddelerle depolanmamasına dikkat edilmelidir. Üretici tarafından kalite sınıflarına ayrılan kuru incirler temiz kasalarda hızla alıcılara teslim edilmelidir” diye konuştu.
İncir üretiminin ovalarda sulu tarımın artmasıyla birlikte kırsal kesime doğru kaydığına işaret eden Özkan, üreticilere şu uyarılarda bulundu: “Son yıllarda taban arazilerde sulu tarımın yaygınlaşması ile kuru incir üretiminin kır ve kır-taban bölgelere kayması, bir yandan verim düşüklüğüne yol açarken, bir yandan da kaliteyi olumsuz kılan bir takım sorunları beraberinde getirmiştir. Kuru incir, üretiminin tamamı ihracata konu olan geleneksel ihraç ürünlerimizdendir ve alıcı ülkelerin her geçen gün daha çok üzerinde durdukları sağlıklı, temiz ve hijyen ürün taleplerine cevap verebilmek açısından kalitenin önemi büyüktür”

 

Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 8°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.82963.8450
Euro4.52844.5466
VİDEOLAR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret137213