• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Buharkent-ziraat-odas%C4%B1-275153702604520/?fref=ts
BUHARKENT ZİRAAT ODASI

SIRA DOMATESİ İTHALİNE GELDİ...

OLACAĞI BUYDU: Kırmızı ET, süt, süt tozu ve tereyağdan sonra DOMATES İTHAL EDECEĞİZ... Tarım Bakanı, YEŞİL IŞIK yaktı

 

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, domates ithalatının söz konusu olmadığını ama gerek görülmesi durumunda ithalat yapılabileceğini söyledi.


Domateste fiyat artışı ve gazetelerde domates ithalatı ile ilgili yer haberlerle ilgili soru üzerine, ''Domates ithalatı yok. Bu haber doğru değil, böyle bir şey gerçekleşmedi. Ha olamaz mı, olabilir, ama yok'' diye açıklamada bulunan Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, Türkiye'de bu yıl 10,7 milyon ton domates üretimi tahmin edildiğini, ağustosa kadar 500 bin ton domatesin ihraç edildiğini hatırlattı.

Bu yıl yaz aylarında havanın aşırı sıcak ve nemli olması nedeniyle tarla domatesi üretiminin olumsuz etkilendiğini, sera domatesinin ay sonuna doğru devreye girmesine kadar geçen 15-20 günde domatesin fiyatının olması gerekenin üzerine çıktığını anlatan Bakan Eker, Antalya'da tarlada 2, 2,5-3 liraya satılırken, tüketici fiyatlarının 5,6,7 liraya çıktığına işaret etti.
Bakanlığın görevinin üretim düzeyini geliştirmek, üretim yeterli değilse tedarik etmek olduğunu belirten Bakan Eker; şöyle devam etti:

''Üretici-tüketici fiyatı açısından bir değişiklik var. Tarlada 2-2,5 lira, halde 3,3-5 lira, tüketici fiyatı 5,6,7 lira. Zincir uzadıkça bir problem var. Haller Yasası bu problemi çözüyor. Uygulama 1 Mart'ta başlıyor. 1 Mart'ta pazarlama zinciri kısalacak. Ancak Ekim ayı sonunda tarla domatesinin, Temmuz, Ağustos'daki gibi çok olmayacağını da bilmemiz lazım. Tarla ürünleri kalktı artık.'

KURBANLIKLARIN FİYATI VE SÜT TOZU İTHALATI

Kurbanlık fiyatlarındaki artış ile ilgili bir soru üzerine, bu fiyatların basında yer aldığı gibi yüksek olmadığını, kurban pazarları kurulmadan kesin fiyatların belli olmayacağını, haberlerin fiyatları yüksek oluşturmak üzere kasıtlı olarak gündeme getirildiğini ifade eden Eker, ''Olmayan, kurulmayan pazarın fiyatı hakkında fikir yürütmek doğru değil, bunlara alet olmayın. Yüksek fiyat beklentisi nedeniyle yapay fiyat oluşturmak için yapılıyor. Kurbanlıkların esas fiyatının bayrama bir hafta kala ya da bayramda dengelenir'' dedi.
Eker, bir soru üzerine, ithal et yediğini söyledi.

Süt tozu ve tereyağı ithalatı için tarife kontenjanı açılması ile ilgili soru üzerine de Bakan Eker, ithalatın Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında, AB'den yapılacağını belirterek, şu bilgiyi verdi:

''AB'ye içinde süt ürünü olan ürünleri özel bir vergi muafiyeti ile satabiliyorsunuz. Burada kullanılan süt tozunu, aynı şartlarda sanayide DİR kapsamında kullanmak üzere, ürün ihracatından sonra AB'den ithalatı için 2 bin 500 tonluk tarife kontenjanı açıldı. Bunun süt olarak karşılığı 25 bin litre. Türkiye'deki toplam süt üretimi ise 12 milyon 500 bin ton. dir kapsamındaki ithalat piyasaya girmiyor. İçinde süt tozu kullanan ürünleri ihrac edenler ithal edecek ve işleyip tekrar ihraç ediyor.''

Süt fiyatlarının düşmemesi için geçen yıl süt tozu üretiminin desteklendiğini, sanayicinin ürettiği süttozunu piyasaya satması halinde uluslararası piyasadaki fiyat farkının destek olarak ödendiğini hatırlatan Bakan Mehdi Eker, bu yıl da bu desteğin sürdüğünü bildirirken, ''onun için Türk çiftçisi daha iyi fiyattan süt satıyor'' dedi.

 

Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 8°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.82963.8450
Euro4.52844.5466
VİDEOLAR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret137213