• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Buharkent-ziraat-odas%C4%B1-275153702604520/?fref=ts
BUHARKENT ZİRAAT ODASI

ZEYTİNCİYE ÇAĞRI

ZEYTİNCİYE DE ÇAĞRI!

Zeytinciye de çağrı!

19 Ekim 2010 Salı 23:35

Yılmaz ÖLMEZ


Her fırsatta tarımın hava koşullarına göre yapıldığına dikkat çekiyoruz. Çok değil; 3 yıl önce kuraklık dolayısıyla pamuk veriminde büyük rekolte kaybı yaşanırken, bugünlerde de pamuğun üzerine düşen her yağmur damlası, pamuğun kalitesine o denli zarar veriyor. Son 4 günden bu yana aralıklı şekilde devam eden yağmurlardan dolayı Sökeli pamuk üreticisi pamuk hasadına zorunlu ara vermek zorunda kaldı.

Söke Ovası"nda
pamuk tarlaları sular altında
Şayet yağmurla diner ve hava normale dönerse, pamuk tarlalarına en erken 2 haftada girilebilir. Bu da ham pamukta kalite kaybına, hem de verim kaybına yol açar. Söke'de yağmur pamuğu fena vururken, haber ekibimiz rotasını Aydın'ın bir başka ilçesi Karacasu'ya çevirdi. Zeytin hasadının yer yer başladığı Karacasu, Kuyucak ve Buharkent Bölgesi"nde son yağan yağmurlar üreticiyi sevindirdi. Karacasu Ziraat Odası Başkanı İsa Sevinç, son yağan yağmurların zeytin gelişiminde çok büyük faydasının olduğuna dikkat çekerken, fiyatların hâlâ düşük olmasından yakındı. Geçen yıl bir kilo ham zeytini 1 lira 70 kuruştan satmalarına rağmen, bu yıl rakamın 1 liraya kadar gerilediğine dikkat çeken Sevinç, zeytin üreticilerine, "Zeytininizi hasat ettikten sonra hemen piyasaya sürmeyin" çağrısında bulunduklarını söyledi.
Sevinç, "Zeytinin çıkış fiyatı bizde şaşkınlık yarattı. Çünkü bu yıl Aydın genelinde ürün az. Biz de en az 2 lira açılış fiyatı bekliyorduk. Fakat ortaya çıkan rakam geçen yılın çok altında. Bununla birlikte hasat ettiğimiz zeytini bir kaç gün beklettiğimizde fiyatın 1 lira 10 kuruş düzeyine çıktığını gördük. Buradan üreticilerimize bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum. Ürünü hemen ellerinden çıkarmazlarsa, fiyatlar artmaya devam edecektir" dedi.
Biz de yağmura rağmen zeytin hasadı yapan üreticilerle görüştük. Üreticiler de fiyattan memnun değiller. Fakat borçlarından dolayı ürünü bekletme imkanlarının olmadığına vurgu yapıyorlar.

 GERÇEK GAZETESİ'nden

Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 8°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.82963.8450
Euro4.52844.5466
VİDEOLAR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret137213