• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Buharkent-ziraat-odas%C4%B1-275153702604520/?fref=ts
BUHARKENT ZİRAAT ODASI

KOÇLAR ARABA FİYATINA...

Bandırma Marmara Hayvancılık Araştırma Enstitüsü’nde üretilen ”Karacabey Merinosu (Türk Merinosu)” ırkı koçlar, bölgedeki küçükbaş hayvan yetiştiricileri tarafından 4 bin 500 liraya varan fiyatlardan alınıyor.

Marmara Hayvancılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Nazım Akpolat, yaptığı açıklamada, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık konularında temel ve stratejik araştırmalar yaptıklarını söyledi. Araştırmalarla yüksek et, süt ve yün verimine sahip hayvanları üreterek, bölge hayvancılığına destek verdiklerini ifade eden Akpolat, özellikle genetik ve yetiştirme ile gen kaynağı muhafazası konularında yaptıkları araştırmaların ülke hayvancılığı açısından büyük önem taşıdığını bildirdi. Enstitünün 1935 yılında Karacabey harası içinde merinos çiftliği olarak kurulduğunu dile getiren Akpolat şöyle konuştu: ”Daha sonra ayrılıyor ve özellikle 1990 yılından sonra Marmara Hayvancılık Araştırma Enstitüsü olarak devam ediyor. Her yıl bölge yetiştiricilerine damızlık satışları yapılıyor. Damızlık satışlarında ilk sırayı Karacabey Merinosu ırkı alıyor. En fazla ‘Türk Merinosu’ olarak da adlandırılan bu ırklar satın alınıyor. Karacabey Merinosu, etlik Alman merinosu ile Marmara’nın kıvırcık ırkının çiftleştirilmesi sonucu elde edilmiş yüksek verimli bir ırktır. Baba Alman, anne Türk’tür. Yüzde 98 Alman merinosu, yüzde 2 kıvırcık merinosu kanı taşıyor.”

Söz konusu türün her yıl bölge yetiştiricisine açık artırma usulüyle satıldığını kaydeden Akpolat, 1,5 yaşındaki erkek tokluların 800, koçların ise bin 100 liradan satışa sunulduğunu açıkladı. Yüzlerce kişinin damızlık değeri yüksek olan koç almak için adeta birbiriyle yarıştığının altını çizen Akpolat ”Erkek toklular, ortalama bin 500, koçlar ise 2 bin 500 liraya satılıyor. Tokluların fiyatı 3 bin liraya kadar çıkarken, koçlar 4 bin 500 liraya kadar alıcı buluyor. Yüksek fiyatı, yüksek damızlık değerine sahip olduğundandır” dedi. Yetiştiricilerin, aldıkları koçlarla sürülerinin verimini yükselttiğini ifade eden yetkililer, ”Koçu sürüye bırakıp, yavru alıyor. Yavruların et verimi babasından gelen değerle yüksek oluyor. Üretici 4 bin 500 lira veriyor ancak yavruların ulaştığı ağırlığı hesap ederseniz karşılığına fazlasıyla alıyor” dedi. Akpolat Karacabey Merinosu ırkının ergin yaş canlı ağırlığının erkeklerde 70-90 kilogram, dişilerde ise 60-65 kilogram arasında olduğunu sözlerine ekledi.

 

kaynak:ilkhabergazetesi.com

Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 20° 11°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.85643.8718
Euro4.54804.5662
VİDEOLAR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret137284