• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Buharkent-ziraat-odas%C4%B1-275153702604520/?fref=ts
BUHARKENT ZİRAAT ODASI

YEŞİL KURT PAMUĞU OLUMSUZ ETKİLEDİ

 

 

Domates üretiminde yüzde 75’e yakın zarar veren zararlının yanısıra bir başka asalak da beyaz altına zarar verdi

Yeşil Kurt adlı zararlı Bergama, Kınık ve Dikili ilçelerinde bulunan 67 köyde 62 bin dekar alanı olumsuz etkiledi

Yeşil Kurt larvaları genellikle taraklar başta olmak üzere generatif organlarda beslenerek zarar verirler. Yapraklardan da beslenirlerse de önemli değildir. Beslendiği tarakların yaprakları açılır, daha sonra zarar görmüş bu taraklar dökülür çiçeklerden koza oluşmaz, bitkide üstten aşağıya doğru hareket ederek tarak, çiçek ve kozalarda beslenir. Kozalar açılmaz, zamanla kurur veya çürürler.

İzmir İl Genel Meclisi Tarım ve Hayvancılık Komisyonu tarafından hazırlanan rapor tarım zararlılarının bu yıl geçmiş yıllara oranla çok büyük zarara yol açtığını ortaya çıkardı. İzmir’in ilçelerinde domateslerde ortaya çıkan Domates Güvesi üzerine çalışmalar yapan komisyon, pamuk tarlalarında Yeşil Kurt denilen zararlıya rastladı.

Kınık’ta ekili alanın yüzde 80’inde etkili olan Yeşil Kurt, Bergama’da yüzde 75, Dikili’de yüzde 55 oranında diğer ilçelerde de yüzde 20-50 arasında etkili olduğu tespit edildri. Sadece Kınık, Bergama ve Dikili ilçesinin 67 köyünde üreticilik yapan bin 800 üreticinin 62 bin dekar arazisinde ürünlerin yok olmasına sebep olan Yeşil Kurt için üreticilere ilaçlama çağrısı yapıldı.

Uyarı yetmemiş

Raporda, Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri’nin kışın ılıman geçmesi nedeniyle zararlının daha fazla görüldüğü ifade edilerek, şöyle denildi:

“İl ve ilçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri ve üreticilerimizle yaptığımız görüşmelerde; pamuk alanlarında yapılan kontrollerde, geçmiş yıllarda genellikle 3 metrekare pamuk alanına 3 adet yumurta bırakan yeşil kurt zararlısının bu yıl sadece bir kök pamuğa en az 8 yumurta bıraktığını tespit ettiklerini ve bunun üzerine Tarım İlçe Müdürlükleri hemen akabinde ilaçlama ilanı yaptıkları ve üreticilerin ilaçlama ilanlarına uyma konusunda uyardıkları tespit edilmiş. Tüm bu uyarılara rağmen, zamanında ilaçlama yapılmadığı için ilimizdeki bir çok pamuk ekili alanlarda, pamuk tohumu ve meyvesinde barınan bu zararlı ürünü yiyerek kurutmuş ve çok büyük ekonomik kayıplara yol açmıştır. Bu zararlıya karşı tek mücadele yolunun kimyasal ilaç olduğu bilindiği ve de üreticiye bildirildiği halde olumlu sonuç alınamamıştır.”

 

Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 8°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.82963.8450
Euro4.52844.5466
VİDEOLAR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret137212