• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Buharkent-ziraat-odas%C4%B1-275153702604520/?fref=ts
BUHARKENT ZİRAAT ODASI

ÇETİN:Büyüme İthalat Kaynaklı...

Üretim değil ithalat arttı

Ekonomideki son büyüme rakamlarını değerlendiren Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin, uyarılarda bulundu.

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin, ekonomideki son büyüme rakamlarını tarımsal açıdan değerlendirdi. Türkiye ekonomisi yüzde 11 büyürken, tarımın sadece binde 5 büyüdüğünü söyleyen Çetin, ithalatın hızla arttığını, tarımda çalışanların sayısı artarken, gelirlerinin azaldığını, tarımsal üretimin yetersiz olmasının da enflasyonu körüklediğini açıkladı. Çetin, tarımın yeni bir bakış açısıyla hazırlanmış politikalara ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, çözüm önerilerini de 6 maddede sıraladı.

Kaygı vereci bir tablo

Cahit Çetin, tarımsal üretimdeki yok denecek kadar artışın yanında tarımsal ürün ithalatındaki rekor artışları kaygı verici bulduğunu dile getirerek, “Dünya gelecek planlarını tarımsal üretim ve pazarlama üzerinden yaparken, Türkiye’nin en güçlü olduğu bu alanda etkinlik gösterememesi, ülkemiz adına endişe vericidir” dedi.

Gıda temininin stratejik önemi var

Çetin, tarımdaki binde 5’lik büyüme oranının üzerinde titizlikle durulması ve nedenlerinin sorgulanması gerektiğini bildirdi. Tarımsal üretimin gıda temini açısından taşıdığı stratejik önemin yanı sıra tarıma dayalı sanayi için de büyük önemi olduğunu vurgulayan Çetin, neredeyse hiç artış kaydetmeyen tarımsal üretimin sonuçta enflasyonu da artırıcı etkisinin görüldüğünü dile getirdi. Çetin, şöyle konuştu:

Yetersiz artış var

“Tarımsal üretim yılın ilk yarısında sadece binde 5 artarken, tarımdaki istihdamın yaklaşık 450 bin kişi artması çiftçilerin hem reel hem de göreli olarak fakirleştiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, üretimdeki yetersiz artış sonucu tarım sektörü enflasyonu artırıcı rol oynamıştır. Nitekim 2010’un ilk yarısında tüm sektörlerdeki ortalama fiyat artışı yüzde 4’ken tarım ürünleri fiyatlarındaki artış yaklaşık yüzde 15 seviyesinde olmuştur.”

Cahit Çetin, “Türkiye yüzde 11 büyürken tarım binde 5 büyüyor, bu gidişe dur diyen bir tarım politikası gerekli” dedi.

Tesisler kurtulsun

MARMARİS’te bir zamanlar yararlanabilmek için torpiller aranan, değerleri milyonları aşan devletin çeşitli kurumlarına ait dinlenme tesis ve kamplar terkedildi. Denize sıfır tesisler özelleştirme kapsamında defalarca satışa çıkarılan tesislere alıcı bulunamadı.

TARIMSAL HABER'den
Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 8°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.82963.8450
Euro4.52844.5466
VİDEOLAR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret137213