• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Buharkent-ziraat-odas%C4%B1-275153702604520/?fref=ts
BUHARKENT ZİRAAT ODASI

TZOB GENEL BAŞKANI BAYRAKTAR:dünyanın en verimli toprakları üzerindeyiz...

Dünyanın en verimli topraklarında bu fırsatı iyi değerlendirmek zorundayız...

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, küresel sermayenin silahtan gıdaya yöneldiğini, gıdanın stratejik önem kazandığını belirterek, dünyanın en verimli topraklarında bu fırsatı iyi değerlendirmek zorunda olduklarını söyledi.

Konya'nın Ereğli İlçesi Ziraat Odası yeni hizmet binası için düzenlenen resmi açılış törenine katılan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, toplumun çiftçilere sahip çıkmasını istedi. Buğdaya, ete, süte verilen fiyatların günü kurtardığını, geleceği kurtarması için yapısal sorunların çözümünü gerçekleştirmek zorunda olduklarını ifade eden Bayraktar, "Tarımda korumaların kalktığı bir dünyaya doğru gidiliyor. Buğday fiyatları dünyada 200-310 dolara gelmiş, Türkiye'de ise 450 lira.

Bu fiyatlar sizi kurtarıyor mu? Kurtarmıyor. Kurtarması için o zaman verimi artırmak zorundayız. Meslek kuruluşları ve kamu bu konuda üzerine düşeni yapmak zorundadır. Çiftçi desteklenip tarım ayağa kalkmalıdır. Bugün dünya ülkeleri buğdaydan yakıt üretmeye başladı. Bu fırsatı iyi değerlendirmek lazım. Yapısal değişiklikleri iyi değerlendirmek lazım. Bugün Konya'da Ovasında 1., 2., 3. sınıf tarım arazilerinin yok olduğunu gözlemledim, üzüldüm. Bundan sonra bu arazilerin sanayi fabrikalarına karşı korunması için mücadele başlatacağız" dedi.

Şemsi Bayraktar, tarımın mutlak desteklenmesi gerektiğin dile getirerek, "Küresel sermaye silahtan gıdaya yöneldi, gıda stratejik önem kazandı. Dünyanın en verimli topraklarında bu fırsatı iyi değerlendirmek zorundayız. Tarımın mutlaka desteklenmesi ve çiftçinin önünün açılması gerekmektedir. Dönem proje dönemidir ve kırsal kalkınmanın sağlanması gereklidir" diye konuştu.

Bayraktar, toprak bütünlüğünün korunması, desteklerin daha fazla olması, mazotta ÖTV'nin kalkması, elektrik konusunda çiftçilerin yaşadığı sıkıntılar ve pazar konusu gibi yaşanan önemli sorunların aşılmasında hükümetle görüşmelerin sürdüğünü sözlerine ekledi.

Konuşmalarından ardından AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Çetinkaya, Ereğli Kaymakamı Hasan Bağcı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar kurdele keserek, Ereğli Ziraat Odası yeni hizmet binasının resmi açılışını gerçekleştirdi.

 
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 20° 11°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.85643.8718
Euro4.54804.5662
VİDEOLAR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret137284